دنیای گیاهان

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

بهترین روش نگهداری از سانسوریا

امروزه بسیاری از مردم علاقه مند به نگهداری از گل و گیاه در خانه و آپارتمان خود هستند. یکی از گل های پر طرفدار گل سانسوریا است که انواع گوناگونی دارد و در دکوراسیون داخلی از آن بسیار استفاده می کنند. اما باید روش نگه داری سانسوریا را دانست تا آن را به خوبی پرورش داد. در این مطلب بهترین روش نگهداری از سانسوریا و روش قلمه زدن سانسوریا را برای شما عزیزان آماده کرده ایم، با ما باشید.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

گل های آپارتمانی سایه دوست

معرفی گل سانسوریا :

سانسوریا از منظر گونه های گیاهی عضو خانواده سوسنیان است و از زیر مجموعه های ساکولنت ها به شمار می آید. بر همین اساس در برخی ویژگی ها با ساکولنت ها شباهت های بسیاری دارد. مقاومت بالای گیاه در برابر کم آبی، دمای زیاد و همچنین سرسبز بودن همیشگی آن از جمله ویژگی هایی ست که به صورت مشترک در گونه ساکولنت ها و سانسوریا وجود دارد.
زیستگاه اصلی این گیاه مناطق گرمسیر آفریقای جنوبی است که در این محل به صورت بوته ای رشد می کند. سانسوریا به جهت شکل تیز برگ ها با نام های شمشیری، نیزه ای، گیاه مار و همچنین زبان مادر شوهر شناخته می شود.

60 گونه گیاه همیشه سبز با نام سانسوریا شناخته می شوند که هر یک شکل، اندازه و رنگ متفاوتی دارند. اما تمام این گونه ها در ویژگی های اصلی نظیر مقاومت گیاه و سرسبزی یکسان هستند. نکته قابل توجه اینکه برگ های زینتی سانسوریا با قرار گیری در شرایط مساعد قابلیت گل دهی نیز دارند. گل گیاه شمشیری در بخش میانی آن به رنگ سبز و سفید می روید. با اینکه این گل ها از نظر شکل ظاهری جذابیت خاصی ندارند اما معطر و خوشبو هستند.

انواع سانسوریا :

همانطور که گفته سانسوریا دارای 60 گونه گیاهی مختلف می باشد که هر یک شکل و فرم مخصوص به خود را دارند. از آنجایی که توضیح تمام این گونه ها ممکن نیست، به تشریح برخی مدل های خاص و پر طرفدار می پردازیم.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

گل سانسوریا شمشیری :

عموم مردم گیاه سانسوریا را با وسیله گونه خاص می شناسند. سانسوریای شمشیری برگ هایی کشیده و شبیه نیزه دارد. این برگ ها قادرند در حالت عادی تا ارتفاع 50 سانتی متر رشد کنند. این عدد در شرایط مساعد و رو به رشد به یک متر هم می رسد. سانسوریای شمشیری در دو نوع سبز و ابلق یافت می شود. نوع سبز آن برگ هایی به رنگ سبز کمرنگ و پر رنگ دارد. این در حالیست که نوع ابلق آن از یک نوار طلایی خوشرنگ در کناره ها برخوردار گشته است.

 سانسوریا پاکوتاه :

همانطور که از نامش پیداست، این گونه از سانسوریا ارتفاع کمتری دارد و در نهایت حدود 20 الی 25 سانتی متر رشد می کند. سانسوریا پاکوتاه نیز در دو نوع سبز و ابلق موجود است که نوع ابلق آن به نور بیشتری احتیاج دارد. این گیاه به جهت آنکه ابعاد کمتری دارد و در محیط های کوچک جا می شود، بسیار پرطرفدار است.

 سانسوریا لوله ای :

نوع لوله ای سانسوریا برگ هایی شبیه یک لوله کشیده دارد. این گونه نیاز به نور متوسط و خوب دارد. قطر برگ ها در بهترین حالت به 3 سانتی متر میرسد و تا حدود 50 سانتی متر نیز رشد میکند. اغلب افراد این گیاه را با رنگ های مصنوعی و مخملی که به نوک آن زده می شود میشناسند. بخش رنگ شده مانع رشد گیاه نمیشود و به صورت همسو با آن رشد میکند. از آنجایی که سانسوریا لوله ای وارداتی است و گیاه کاملی نیست، شرایط نگهداری آن همچون قلمه گیاه است.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

 گل سانسوریا مهتابی :

این گونه با سایر سانسوریاهای معرفی شده تفاوتهای بسیاری دارد. برگهای پهن و بلند این گونه دارای ترکیب رنگی سبز روشن، خاکستری و نقره ای است که جلوه خاصی به این گیاه بخشیده است. با این حال شرایط نگهداری آن مشابه سایر مدلهای سانسوریا ساده و بدون دردسر است.
سانسوریای مهتابی نیاز به نور کامل دارد و در شرایط کم نور به رنگ سبز پررنگ متمایل میشود.
طول برگها در بهترین حالت کمتر از یک متر خواهد بود. از آنجایی که این گیاه خاصیت گل دهی نیز دارد و در شرایط مساعد گل های سفید و معطر میدهد، بسیار محبوب است.

 سانسوریا باله نهنگی:

این گیاه نیز با شکل خاص و برگهای پهن خود شناخته میشود. این گونه از سانسوریا نیاز به نور کامل دارد و در شرایط مساعد تا 1.5 متر رشد می کند.

روش نگهداری سانسوریا :

اگر در زمینه ی نگهداری گیاهان، مبتدی هستید، بهتر است با گیاهان کم توقع و مقاومی مثل سانسوریا شروع کنید. شما می توانید این گیاه را در داخل خانه، بالکن و باغچه ی خود نیز داشته باشید. سانسوریا، از گیاهان موثر در تصفیه هوا است. این گیاه، سمومی مانند فرمالدئید، زایلن و تولوئن را از محیط جذب می کند؛ پس باعث بهبود کیفیت هوای اطراف شما خواهد شد. این ویژگی، سبب می‌شود که سانسوریا، یک گیاه مناسب برای اتاق خواب نیز باشد؛ چون با افزایش اکسیژن فضا، به خواب بهتر شما کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید : ساخت باغچه در آپارتمان باغچه های کوچک آپارتمانی

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

آبیاری گل سانسوریا :

اولین نکته در نگهداری سانسوریا، میزان آبیاری آن است. سانسوریا، بسیار کم آب است؛ پس هنگام آبیاری، از خشک بودنِ سطحِ خاکِ گلدان اطمینان حاصل کنید. این گیاه، به آبیاری بیش از حد حساس است؛ به همین دلیل، خاکِ همیشه خیس، باعث پوسیدگی این گیاه می‌شود. آبیاری، حدود یک بار در هفته، در تابستان و دو هفته یک بار، در زمستان، برای این گیاه کافی است.

این میزان، بسته به محیط نگهداری گیاه، درجه حرارت و میزان نورِ دریافتی آن متغیر خواهد بود. اگر شما زیاد سفر می کنید یا آبیاری گیاهان منزل تان را فراموش می کنید، این گیاه برای شما بهترین انتخاب خواهد بود.

نور مورد نیاز سانسوریا :

در وضعیت ایده آل، نور متوسط، مناسب است. ( یعنی حدود ۲ متر فاصله از پنجره جنوبی و غربی) اما این گیاه، تحمل محیط های پرنور و کم نور و سایه را هم دارد. فقط توجه داشته باشید که آن ها را از آفتاب مستقیم دور نگه دارید؛ چون برگ های آن ها، در چشم به هم زدنی خواهند سوخت. به خاطر داشته باشید که گونه‌های ابلق، به نور بیشتری نیاز دارند. در صورت کمبود نور برای این گونه‌ها، رده‌های زرد رنگ گیاه، کمرنگ خواهند شد.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

میزان رطوبت سانسوریا :

برای این گیاه، خشکی یا رطوبت هوا مهم نیست؛ چون در حمام هم (که رطوبت بسیار بالایی دارد) قابل نگهداری است. این هم دلیلی دیگر، بر جان سخت بودن این گیاه.

دمای محیط سانسوریا :

این گیاه، طیف گسترده ای از دما را در خانه تحمل می کند. فقط مراقب باشید تا در معرض باران و برف قرار نگیرد. اگر آن را در خارج از منزل نگهداری می‌کنید، برای فصل زمستان آن را به داخل خانه منتقل کنید.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

تکثیر سانسوریا یا قلمه زدن سانسوریا :

تکثیر سانسوریا به دو روش صورت می‌گیرد :

  • تکثیر سانسوریا با پاجوش(تکثیر سانسوریا با ریزوم)
  • تکثیر سانسوریا با برگ (قلمه زدن برگ سانسوریا)

در نحوه تکثیر سانسوریا شمشیری ، پاکوتاه ، لاله‌ای و … به جز سانسوریا مدادی باید به یک روش عمل کنید.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

روش تکثیر سانسوریا با پاجوش :

در این روش، بعد از بزرگ شدن گیاه و پاجوش‌های آن، گیاه را از گلدان خارج می‌کنید. بعد، ریشه پاجوش را از گیاه مادر جدا می‌کنید. فقط دقت کنید که پاجوش‌ها خیلی کوچک نباشند. اجازه دهید که تا حدی به رشد خود ادامه بدهند؛ چون با جدا کردن پاجوش کوچک، روند رشد بسیار کندی را پیش رو خواهید داشت. البته پاجوش‌های کوچک هم می‌توانند به یک گلدان بزرگ تبدیل شوند، اما بهتر است به اندازه عکس زیر برسند. سپس جدا شوند.

روش تکثیر سانسوریا با برگ :

در این روش، باید با یک قیچی مناسب، برگ را به اندازه‌های ۸ سانتی متری برش بزنید. به خاطر داشته باشید که برگ‌های کوچک را انتخاب نکنید؛ چون تکثیر صورت نمی‌گیرد. برای قلمه برگ، باید برگ‌هایی با حدود ۳۰ سانتی متر ارتفاع را انتخاب کنید. در این مرحله، می توانید گیاه را به دو روش ریشه‌دار کنید: در خاک یا آب

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

روش تکثیر سانسوریا در خاک :

اولین روش کاشت قلمه‌ها درون ماسه است. برخی، برای بهتر نتیجه دادن در این روش، به انتهای برگ، قارچکش یا پودر ریشه‌زا می زنند. این کار، به موفقیت قلمه ی شما کمک می‌کند. پس از آغشته کردنِ انتهای برگ با مواد، قلمه‌ها را درون ماسه می کارند تا ریشه بدهد. با گذشت سه هفته، ریشه‌زایی آغاز شده و در هفته چهارم، شاهد رشد جوانه خواهید بود. در این مرحله، می‌توانید با کاشتن قلمه‌ها در گلدان جدا، گیاهانی مجزا داشته باشید.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

روش تکثیر سانسوریا در آب :

روش دیگر برای ریشه دار کردن قلمه، قرار دادن آن ها درون آب است. برای افزایش ریشه‌زایی قلمه در آب، می توانید مقداری هورمون ریشه‌زایی را در آبی که قصد دارید قلمه را داخل آن قرار دهید، حل کنید. این کار به ریشه‌زایی قلمه‌ی شما کمک میکند. بعد از مشاهده ریشه دار شدن قلمه، می‌توانید آن را در گلدانی مجزا بکارید تا رشد جوانه آن آغاز شود.

نکته مهم

نحوه قلمه زدن سانسوریای شمشیری ابلق، با روش های بالا کمی تفاوت دارد. اگر قلمه درستی نداشته باشیم، رده‌های رنگی این گیاه، از بین خواهند رفت. برای حفظ شدن رده‌های طلایی گیاه، باید پایین قلمه‌ها را به صورت هشتی برش بزنید. به خاطر داشته باشید که قسمت هشتی را حتما درون خاک بکارید! با این روش، احتمال این که رده‌های طلایی حفظ بشوند، بیشتر خواهد بود. اما روش قطعی برای سانسوریای ابلق، تکثیر از طریق ریزوم یا همان پاجوش است. در این روش، بدون شک رده‌های طلایی حفظ می‌شوند.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

خاک مناسب سانسوریا :

خاک مناسب سانسوریا، خاک سنگین است؛ یعنی مخلوطی از شن، ماسه، رس و مواد آلی. سانسوریا در خاک سنگین رشد بهتری را خواهد داشت. پس برای نگهداری سانسوریا، بهتر است به این نکته توجه کنید؛ چون این رشد مناسب، باعث زدن پاجوش با سرعت بیشتر خواهد شد.

زمان کود دهی سانسوریا :

برای کوددهی سانسوریا، بهتر است از کود گیاهان زینتی استفاده کنید. هر ۲ هفته‌ یکبار، برای تغذیه سانسوریا کافی است. در صورت کم رنگ و کوچک ماندن برگ‌های سانسوریا، می‌توان در طی فصل رشد و به شکل ماهیانه از کود‌های مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. ذکر این نکته ضروری است که در کوددهی گیاه اگر زیاده‌روی شود، برگ‌های جدید نرم خواهند شد و به دلیل عدم استحکام خمیده می‌شوند. بهترین میزان مصرف کود، هر دو هفته یکبار مطابق دستور کود‌های زینتی موجود در بازار است.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

زمان تعویض گلدان سانسوریا :

تعویض گلدان را می‌توان هر ۳-۲ سال انجام داد. به طور کلی گل سانسوریا، گلدان کوچکتر را بر بزرگ ترجیح می‌دهد، هنگام تعویض گلدان، خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.

 درمان بیماری های گیاه سانسوریا :

سانسوریا گیاه مقاومی است، این گیاه بندرت دچار بیماری می شود ، از این رو نگهداری آن بسیار راحتر از گیاهان دیگر است، با این حال درصورت بروز بیماری میتوانید راهکارهای زیر را بررسی نمایید.

برگها رنگ پریده و نقوش خود را از دست داده اند : نور کافی نیست،و یا گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،گلدان را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نموده و یا کمبود عناصر خاک گلدان را با کود هر سه هفته یکبار جبران کنید.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

زخم های قهوه ای روی برگها نمایان شده اند : آبیاری بیش از اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک و پس آبیاری نمایید.

برگها قهوه ای و خشک میشوند : گیاه تشنه و هوا گرم است،گلدان را آبیاری کنید و به محل خنک تری منتقل نمایید.

برگها بد شکل و حاشیه انها جویده شده است : هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سمپاشی کنید.

برگهای جدید نرم و آبکی هستند و می افتند : تغذیه بیش از اندازه است،تغذیه مصنوعی را متوقف کنید تا برگها سفت شوند،با نصف میزان توصیه شده کافی است،در پائیز و زمستان تغذیه لازم نیست.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها ظاهر شده اند : حشره آفت عامل است،با پنبه اغشته به محلول سم لکه ها را خیس کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

برگها سیاه رنگ شده و آبکی هستند : یخ زدگی عامل آن است،در شبهای سرد گیاه را نزدیک شیشه قرار ندهید،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

روش مناسب نگهداری از سانسوریا

برگها از ریشه میپوسند : خاک باتلاقی شده است،آب زیر گلدانی را خارج کنید و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود،آبیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید،زهکش را بازدید نمایید.

کلام آخر :

امیدوارم مطالب بالا برای شما در نگهداری از سانسوریا کمک کند و به راحتی این گیاه را بتوانید پروش دهید و در منزل خود داشته باشید.

مطالب بیشتر :

معرفی و روش نگهداری سگ پامرانین

معرفی گل های آپارتمانی با برگهای رنگی زیبا

شرایط نگهداری از آگلونما در آپارتمان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا